Jak ochránit rodinu během mezigenerační obměny?

People Looking at Laptop Computer

Když rodinná firma čelí rozhodnutí, jestli nepředat vedení, mezi pojmy ve kterých se budeme pohybovat je mezigenerační obměna. Nová generace může přinést nové nápady, chuť riskovat a mnohé jiné výhody. Také to umožní starší generaci získat více času pro zotavení z letité starosti o podnik a podívat se na obchodní problémy s odstupem.

 

Důkladná komunikace s rodinnými příslušníky
Před jakýmkoli právním rozhodnutím je třeba se dohodnout s rodinou, jaké představy na obou stranách panují a jakých kompromisů jsme ochotni dosáhnout. Tomuto hovoru by mělo předcházet Vaše samostatné zamyšlení nad tím, proč firmu prodáváte a co od tohoto předání očekáváte.
Pokud dochází v rodině k nějakému konfliktu, nebo procházíte těžkým obdobím, je vhodné odsunout myšlenky na mezigenerační obměnu na neurčito a soustředit se na posílení rodinných pout. Čím lepší a stabilnější je Vaše rodina, tím lepší základ bude tvořit pro vedení firmy.
 

Rodinný holding
Po vymezení očekávání a dosažení vhodné dohody je třeba založit korporátní strukturu. Tato struktura může mít formu obchodní společnosti, fondů, nadace a jiné. Každá varianta má své výhody a záleží na Vašich preferencích, ke které se přikloníte.
 

Akcionářská dohoda
Tato dohoda má definovat přesné pravomoci rodinných příslušníků a seznámit je s důsledky, které budou následovat v případě nedodržení této dohody. Generační obměna by neměla znamenat negativní změny firmy, naopak je třeba ochránit majetek firmy a podpořit jeho navýšení.
 

Rodinná ústava
Jak má akcionářská dohoda za úkol vymezit práva a povinnosti v rámci společnosti, má rodinná ústava vymezit totéž v rámci rodiny. Má vymezit způsoby řešení konfliktů, určit rodinné hodnoty, a sankce, které byste měli být schopni vymáhat v případě porušení ústavy. Je třeba proces tvoření této ústavy neuspěchat a zajistit maximální možnou spokojenost všech stran a pokud chcete zajistit naprostou úspěšnost mezigenerační obměny, je vhodné dát na rady poradce v oboru.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4