Jak co nejefektivněji ochránit své dýchací cesty?

Ochrana dýchacích cest patří jednoznačně k základním bodům tzv. BOZP. Při nesprávném a dlouhodobém vystavování svých dýchacích cest prachu a nebezpečným látkám, které ve vzduchu poletují si zaděláváte v budoucnu na problém.

Lidské plíce jsou od přírody uzpůsobeny ke vdechování vzduchu s obsahem jeho přirozených složek, jako je kyslík, dusík, oxid uhličitý a tak dále. Jsou přitom ale připraveny i na přítomnost nežádoucích látek a pevných částic, které dokáže zdravé lidské tělo bez problémů vyloučit nebo vstřebat. K odstranění těchto částic a plynů fungují přirozené mechanismy vnitřní detoxikace, které ale samozřejmě mají své limity.

Čím se chránit?

RESPIRÁTORY

Kdo by v dnešní době neznal respirátor. V době, kdy světu vládne pandemie Covid-19, je téměř v každé zemi dána povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách.

Ochrana respirátorem je nejčastější způsob, jak zajistit pohodlí při práci zejména v prašném prostředí. Materiál respirátoru je vyvinut k tomu, aby bylo skrze něj možné bez obtíží vdechovat, případně je vybaven i odpovídajícím filtrem. Pro bezproblémový výdech je zase určen prostý výdechový ventil.

Dělení respirátorů

FFP1 – ochrana před netoxickými a nefibrogenními prachy do velikosti 0,6 μm, zachytit jich přitom musí minimálně 80 %

FFP2 – ochrana před vdechováním škodlivých pevných a kapalných prachů, kouřů a aerosolů, musí zachytit minimálně 94 % pevných částic do velikosti 0,6 μm

FFP3 – ochrana před jedovatým a zdraví škodlivým prachům, kouři a aerosolům, filtrují i rakovinotvorné, radioaktivní škodlivé látky a patogeny – tedy i viry a bakterie, účinnost zachycení pevných částic musí být až 99 % do velikosti 0,6 μm

POLOMASKY A CELOOBLIČEJOVÉ MASKY

Všude tam, kde je třeba ochrana před výpary a plyny, poslouží ideálně obličejová maska, která zároveň brání poškození zraku. Tam, kde vaše oči nebezpečí vystaveny nejsou, postačí pak její lehčí sestra, tzv. polomaska. Obě varianty jsou uzpůsobeny k pohodlnému nošení i po delší čas a mohou být vybaveny několika různými filtry – případně dokonce nástavcem pro dodávku stlačeného vzduchu.

FILTROVENTILÁČNÍ JEDNOTKY A KUKLY

Nejvyspělejší ochranou dýchacích cest jsou zařízení fungující jako zcela oddělená soustava filtrace a ventilace vzduchu. Filtroventilační jednotky a kukly nabízejí maximální možné bezpečí i v provozech s úniky nebezpečných plynů. Díky oddělené filtraci a přetlaku v přívodu do dýchacího zařízení je zaručena opravdu pečlivá kontrola nad kvalitou vdechovaného vzduchu.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4