Jak na zdravé spaní? Tipy, jak zlepšit spánek

  • Petra Slezáková
  • Relax
spící žena

Kvalitní spánek je jedním z hlavních předpokladů pro naše pevné zdraví. Není divu, vždyť jím strávíme téměř třetinu života. Neměli bychom tedy podceňovat žádný z faktorů, který jej může ovlivnit.

Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme, ale pak jsou věci, které můžeme udělat pro to, aby náš spánek byl opravdu plnohodnotný. V následujících pár bodech si povíme, jak na zdravé spaní.

Kvalitní matrace je základ

Bez toho to bohužel nepůjde. Pokud chcete mít zdravá záda a být každé ráno svěží a odpočatí, musíte investovat do kvalitní matrace, udělejte si průzkum, zajděte do specializované prodejny a vyberte si tu nejlepší variantu pro vás v rámci vašich možností.

7-8 hodin spánku, opravdu?

Ano, opravdu. Jsou lidé, kteří spí 5 hodin denně úplně běžně a tvrdí, že jim to stačí. Opak je pravdou, i když se můžou cítit "v pohodě", dřív či později je následky postihnou. Proto si skutečně dopřejte aspoň těch 7 hodin denně, neberte to jako ztrátu času, spíše jako investici do budoucna a do vašeho zdraví, to především! Druhý extrém, třeba 10 hodin spánku a víc, taky není zdravý, zvolte tedy tu zlatou střední cestu.

Dopřejte si čerstvý vzduch

Vysvětlíme si to polopaticky, nemáte vzduch, nedýcháte. Jak by se vám tedy mohlo dobře spát? Nezapomeňte tedy proto pravidelně větrat, a to jak před, tak po spaní. Večer to ale rozhodně nepřehánějte, v chladné místnosti byste spát neměli.

Všechno pryč

Pod tímto pojmem je zahrnuto mnoho věcí. V ložnici byste neměli skladovat více věcí, než je nezbytně nutné, v přeplněných prostorách se špatně spí. Taky byste měli před spaním odložit mobil a nedívat se na televizi, všechny tyto věci oddalují spánek. Jak tedy využít čas před spaním? Meditace, oddychová knížka, to je to pravé.

Vhodná poloha

Ideální poloha je na zádech. Umožňuje optimální polohu páteře, díky čemuž můžete předcházet  bolesti zad a krční páteře.

Pro lepší spánek můžete také vyzkoušet relaxační cvičení, aromaterapii, bylinkové čaje nebo špunty do uší.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4